Cihly –⁠ používají se už tisíce let a mají budoucnost

Cihla je tradiční stavební materiál, který se používá již tisíce let. V dnešní době se cihly vyrábějí v mnoha různých tvarech a velikostech a jsou stále s oblibou využívány při výstavbě obvodových i vnitřních stěn. K jejich přednostem patří pevnost, trvanlivost a odolnost proti teplotním vlivům i vůči požáru.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vepřovice nesnášejí vlhkost

Nejstarší jsou takzvané vepřovice, cihly z nepálené hlíny, známé nejméně deset tisíc let. Na výrobu vepřovic se používala hlína a další přísady jako vápno, sláma, plevy, písek či chlévská mrva. Suroviny se promísily s dostatečným množstvím vody, napěchovaly se do připravených forem a nechaly se uschnout na slunci. Zdivo z vepřovic bývalo levnější alternativou stavby z pálených cihel. Dokázalo vydržet i stovky let. V českých zemích se z vepřovic stavělo ještě v minulém století. K nevýhodám vepřovic patří, že nejsou odolné vůči vlhkosti a dešti. Domy z nich postavené berou za své při povodních.

Zmiňuje je už Epos o Gilgamešovi

Pálené cihly, vyráběné zpočátku hrnčířským způsobem, se používaly už ve starověku, výslovně je zmiňuje starobabylonský Epos o Gilgamešovi z třetího tisíciletí před naším letopočtem. Stavělo se z nich také ve starověkém Egyptě, zprávy o výrobě cihel se objevují i v indických a čínských pramenech. Nejstarší pálené cihly se vyráběly z hlíny a slámy. Oba materiály se smíchaly a vytvarovaly do požadovaného tvaru. Poté se cihly sušily na slunci a nakonec vypalovaly v peci. Cihly byly považovány za umělou náhradu přírodního kamene. Ve střední Evropě se začaly více používat až v 17. století, kdy vystřídaly kámen a dřevo.

Zdi, krby a komíny

V současnosti se cihly vypalují při teplotách až tisíc stupňů Celsia jeden nebo dva dny. Díky tomu získávají charakteristickou tvrdost a pevnost. Používají se především pro stavbu zdí a jiných stavebních konstrukcí. Jsou odolné proti ohni, a proto se z nich stavějí také krby a komíny.

Dvakrát pálené zvonivky

K nejkvalitnějším patří takzvané zvonivky, dvakrát pálené cihly. Druhý výpal se podle portálu dumazahrada.cz provádí při teplotách 1100 stupňů Celsia. Zvonivky bývají odolné proti vlhkosti, jsou mrazuvzdorné a žáruvzdorné. V interiéru poslouží především na krby. Používají se také tam, kde je třeba odolávat povětrnostním podmínkám. Dělají se z nich komíny, ploty nebo venkovní dlažba. Poslouží jako lícové, tedy fasádní cihly, které zůstávají neomítnuté. Vyspárované, ale neomítnuté režné zdivo je oblíbené především v Anglii.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Duté cihly a tvárnice

Vyrábějí se také duté cihly a tvárnice. Vnitřní dutina snižuje hmotnost a zároveň zlepšuje izolaci stavebního materiálu, tyto cihly však mají nižší pevnost a trvanlivost. Tepelné a mechanické vlastnosti cihelné tvárnice vylepšuje vyplnění dutin minerální vatou. Díky kombinaci přírodních materiálů a moderní technologie vznikl stavební materiál, který nabízí výborné tepelně-izolační vlastnosti.

Cihly jsou přírodním, zdravotně nezávadným, ekologickým materiálem, který má ve stavebnictví velkou budoucnost.

Zdroje: dumazahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---