Chystáte se na prohlídku bytu? XY věcí, kterých byste si určitě měli všímat

Máte před sebou prohlídku bytu, který by se potenciálně mohl stát vaším novým domovem? Pak zpozorněte a bedlivě sledujte, jestli náhodou nekupujete zajíce v pytli. Poradíme vám, na co se během prohlídky zaměřit a čeho byste si určitě měli všímat.

Skutečná velikost

V inzerátu se dočtete, že byt měří 86 metrů. Opravdu se ale můžete těšit na tolik prostoru? Dejte si pozor, zda se do celkového počtu metrů nepočítají i metry ve sklepě nebo třeba lodžie. Pohlídejte si, co inzerovaná plocha zahrnuje, jestli do ní náhodou nepatří i podíl ve společných prostorách. To pak může být nemilé překvapení.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vlastnictví nemovitosti

Neostýchejte se vyžádat si list vlastnictví dané nemovitosti – ten si dokonce můžete najít i sami prostřednictvím elektronického katastru. Předejdete tak nepříjemné zkušenosti, kdy vám člověk bude tvrdit, že je vlastníkem, a nakonec se z toho vyklube, že byt patří někomu jinému.

Sousedé a hluk

Mít vedle sebe dobré sousedy je jedním ze základních předpokladů spokojeného života. Pozor i na hluk z ulice, který se může lišit v různou denní či noční hodinu. I zdánlivě zanedbatelná maličkost, jako je orientace na světové strany, se ve výsledku může ukázat jako komplikace – například v případě, kdy zjistíte, že do bytu v určitých místnostech vstupuje málo, nebo naopak až příliš slunce.

Občanská vybavenost

Nestyďte se zajímat, jak daleko je nejbližší obchod. Dobré občanské vybavení nepodceňujte, zvláště pak tehdy, pokud třeba nedisponujete autem a budete při dopravě odkázáni na veřejné dopravní prostředky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co patří k bytu

Určitě je dobré ptát se, co všechno je součástí bytu, který si hodláte pronajmout/koupit. Zajímejte se, jestli k němu patří i sklep, zahrada nebo pozemek s kůlnou.

Cena energií

V dnešní době je cena energií ožehavějším tématem než kdy jindy. Až na zákonné výjimky musí být k prodeji nemovitosti vypracován tzv. PENB neboli Průkaz energetické náročnosti budovy. Ten vám poskytne přehled o tom, jak je budova energeticky náročná.

Jenže pozor – praxe může být někde úplně jinde. Proto radíme vyžádat si přehled vyúčtování za posledních několik měsíců, během kterých se nemovitost využívala.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---