Chcete zútulnit vaši zahradu? Zde je pár osvědčených nápadů, jak na to

Všimli jste si, že je dnes velmi moderní strohost, jednoduchost, norský styl, minimalismus, šedá barva, stěny s úpravou „à la surový beton“, industriální osvětlení a „nábytek z fabrik“? Mnohým lidem se tohle vše uvedené líbí a cítí se tak dobře. Proč ne? Zároveň ale spousta z nás hledá možnosti, jak svůj domov i zahradu zařídit tak, abychom se při pobytu v nich cítili útulněji.

Útulné prostředí vyhledávají všechny generace

Útulnou atmosféru můžete vytvořit mnoha druhy vybavení. Velmi účinné jsou např. tzv. ergonomické lavičky. Jsou absolutně pohodlné a ať už je postavíte do koutu, na konec zahrady, abyste mohli sledovat celou její krásu až k domu, nebo pod vzrostlou jabloň či hrušku, bude působit skvěle. Vyhněte se ale lavičkám z plastu nebo betonovými prvky. Zvolte osvědčenou klasiku – kov a dřevo, nejlépe akát, který stačí natírat olejem, ale i bez údržby vám vydrží až 25 let. Bavit vás bude i to, že se jeho barva s počasím změní.

Zdroj: https://pixabay.com/

Útulno vám pomůže vytvořit i posezení z kulatiny. Je pohodlné, levné, hodí se do moderního i venkovského stylu. Jen je potřeba počítat s tím, že si na pařez nelehnete, jen sednete. Po ruce vždy mějte polstrování, abyste mohli na pařez usednout i při deštivém počasí. Stůl zhotovte jednoduše upevněním dvou širokých a silných prken na vyšší pařez.

Máte na zahradě chodníčky ze zatravňovací dlažby? Můžete je nahradit placatými kameny. Zajímavou variantou je i pálená cihla ukládaná ve dvou řadách hned vedle sebe. Vyberte cihly „zvonivky“ nebo klinkery, jež jsou 2x pálené. Jsou odolné vůči mrazu i dešti a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Uložit je můžete různě, stačí zapojit fantazii nebo se inspirovat na internetu.

Květiny, skalky, jezírka, trávy

Nezastupitelné místo na zahradě má zeleň. Útulnost sama je vzrostlá luční tráva s květinami. Dostat v obchodech můžete luční směs, která je oblíbená i ve městech, např. ve Zlíně. Díky ní budete mít zahradu plnou lučního kvítí, jako jsou kopretiny, zvonečky a další.

Také skalka na zahradě působí velmi hezky, zvlášť když je různorodá. Lepší je pro útulný pocit volit osazení rostlinami, které jsou sytě zelené, v teplém odstínu barvy. Když budou skalku pokrývat z části i rozkvetlé „koberce“ plné barevných kvítků, naskytne se vám pohled, na který nezapomenete.

Zdroj: https://pixabay.com/

Využijte vzrostlých stromů

Máte na zahradě staré stromy? Nebo stromy mladé, ale dostatečně vzrostlé na to, abyste na ně pověsili houpací síť? Udělejte to. Vsaďte na zemité barvy, které se zahradou dokonale splynou.

Nevíte, kam s posečenou trávou? Udělejte kolem kmenů stromů z drobné kulatiny dokola „plůtek“ o výšce cca 20 cm. Zahrada bude působit venkovsky, přívětivě, starobyle a doslova zvát k posezení a relaxu. Ke kmenům můžete sypat posečenou trávu, díky které nebude nutné kolem kmenů kosit, a zároveň bude vznikat bio hnojivo pro podzimní použití na záhony.

Maličkosti, které přispějí k pohodě na zahradě, jsou ptačí budky, krmítka, kvetoucí keře, okrasné vysoké trávy nebo vysoké květy typu pivoňky, chryzantémy a podobně, dle roční doby.

Vše, co bude z přírodních materiálů, živé nebo v přírodních barvách, dodá to pravé pro příjemný a útulný vzhled vaší zahrady.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

--- Další články autora ---