Modrá květenství s fialovým nádechem jsou typická pro levanduli, krásku, která se v posledních letech pevně zabydlela v českých zahrádkách, ačkoliv se nejedná o původní rostlinu a ve volné přírodě ji rozhodně nenajdeme. Okouzlila nás především nádhernou vůní, která připomíná prázdniny strávené u moře.
Exotická cestovatelka
Voňavá kráska do pravé české zahrady tak úplně nepatří, ale je natolik výjimečná, že jí exotický původ rádi odpustíme. A nezamilovali jsme si ji jen my lidé. Láká také včelky, čmeláky i motýly. Není divu, že kolem brousí i mlsné kočky, které by si na záhonech s levandulí rády ulovily nějaké to menší sousto.
Léčivka i koření
Levandule je navíc skvělou léčivkou a sušená se používá jako výplň voňavých polštářků. Dáváme je do šatních skříní, aby provoněly prádlo a odpuzovaly nežádoucí hmyz. Také na zahradě či v květináči na balkoně levandule zahání komáry. Je oblíbenou součástí olejíčků, kterými se natíráme, abychom se vyhnuli nepříjemným štípancům. Levandule nám poslouží i v kuchyni jako výtečné koření. Pečeme ji s masem či rybami, hodí se také k zeleninovým pokrmům a salátům.
Miluje slunce
Podle portálu iprima.cz bychom pro levanduli měli vybrat slunné stanoviště. Web novinky.cz doporučuje nejméně šest hodin slunečního svitu denně. Měli bychom počítat s tím, že levandule časem odspodu zdřevnatí a rozroste se až do výše šedesáti centimetrů. Vypěstovat ji lze ze semínka, ale jednodušší je sazenice zakoupit. Na pěstování náročná není. S minimem vloženého úsilí nám přináší maximální radost.
Moc nezalévejte
Pokud chcete levanduli vysadit, máte už nejvyšší čas! Zasazuje se v dubnu či květnu. Do vyhloubené jamky nalijte vodu, vložte sazeničku, přihrňte zeminu a upěchujte. Novou rostlinku střídmě zalévejte až do podzimu. Starší levandule však vodu rády nemají, zalévejte jen v případě, že viditelně chřadnou a usychají.
Zdroje: iprima.cz, novinky.cz