Chcete vylepšit životní prostředí? Začněte u sebe!

Většina lidí chce žít ve světě, kde je čistá voda i vzduch, stromy neumírají kvůli exhalacím, neubývají deštné pralesy, okolní prostředí není zatíženo toxickými látkami produkovanými továrnami. Pouhé proklamace však nestačí. Pokud chceme potomkům předat planetu v zachovalém stavu, měli bychom začít u sebe.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Demonstrovat je málo

Nestačí protestovat proti průmyslovým gigantům a zakazovat stavby nových elektráren, dálnic nebo skládek nebezpečného odpadu. S ochranou přírodního prostředí by každý měl začít sám u sebe. Smůla je, že mnohdy ani nevíme, jak na to. Řadu užitečných tipů přináší na svém portálu fcz.org , Světový fond na ochranu přírody.

Recyklujte

Znečištění životního prostředí můžeme vyřešit tím, že si osvojíme čistší a udržitelnější životní styl. Začněme s tím, že snížíme spotřebu jednorázových plastů a dalších předmětů na jedno použití. Plastové láhve, krabičky a další obaly přece můžeme použít i opakovaně, kdekoli je to možné. Pokud už mají své odslouženo, odkládejme je do žlutých kontejnerů.

Šetřete energií

Není třeba všude svítit jako v lunaparku. Zamysleme se nad tím, jak byt správně osvětlit, můžeme si přivolat na pomoc odborníka. Přemýšlejme nad každým elektrickým spotřebičem. V létě se často používají ventilátory. Přitom stačí odložit nadbytečný oděv, případně se ochladit studenou vodou. A co třeba sušička prádla? Za hezkého počasí stačí prádlo pověsit na balkóně nebo na zahradě. Možná to zabere trochu víc času, ale prádlo pak krásně voní a my máme pocit, že jsme udělali něco dobrého pro svět, ve kterém žije. Při nákupu nových elektrických spotřebičů, kontrolujme energetické štítky a volme jen energeticky úsporné výrobky. Snížíme tak svou závislost na fosilních palivech.

Choďte pěšky

Můžeme snížit svou uhlíkovou stopu tím, že budeme používat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky místo toho, abychom jezdili vlastními vozidly. Stále populárnější je také spolujízda. Pokud pravidelně dojíždíte do práce, domluvte se s kolegy. Když vás víc pojede jedním autem, složíte se na benzín, ušetříte, cestou si popovídáte a uděláte něco dobrého i pro naši planetu.

Sázejte stromy

Sázení stromů může pomoci snížit dopady znečištění ovzduší, protože stromy pohlcují oxid uhličitý a uvolňují kyslík. Ovšem pozor na chaotické a nekoordinované jednání. Vždy zjistěte, kdo je vlastníkem pozemku, na němž chcete strom vysadit, a zeptejte se ho na jeho názor. Myslete na to, že může mít vlastní záměry a vámi zasazený strom by mohl překážet. Pokud vysazujete stromy na vlastní zahradě, jste mnohem svobodnější. I v tomto případě se však doporučuje vše předem pečlivě rozvážit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Šetřete vodou

Snažme se snížit spotřebu vody tím, že opravíme netěsnící kohoutky, budeme se sprchovat kratší dobu a nainstalujeme sprchové hlavice a toalety s nízkým průtokem. Dále můžeme používat ekologicky šetrné výrobky, např. přírodní čisticí prostředky.

Neplýtvejte potravinami

Plánujme si jídelníček a snižme plýtvání potravinami. Zbytky od oběda využijme při přípravě večeře. Okoralé pečivo a další odpad z kuchyně věnujme sousedovi, který chová králíky nebo domácí drůbež. Co se nedá využít, kompostujme. Pořiďme si plátěnou nákupní tašku na opakované použití a nosme ji stále s sebou, ať nemusíme pokaždé pořizovat novou.

Zdroje: fcz.org

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---