Chcete si vypěstovat citrony nebo třeba pomeranče, ale myslíte, že to v našich klimatických podmínkách nejde? Nic těžkého to není. K pěstování citrusů doma stačí jen velký květináč, vhodné místo a dodržování zásad pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba se věnovat, si přečtěte v tomto článku.
Co jsou to vlastně citrusy?
Toto ovoce pochází z Asie, ale rozšířeno je v celém tropickém a subtropickém pásmu. Po celý rok jsou krásné, svěže zelené a při správné péči se nám odvděčí šťavnatými plody. Tyto bohatě rozvětvené keře dorůstají výšky až tří metrů. Z citrusů se dají pěstovat například mandarinky, citroníky, pomerančovníky, zakrslé pomerančovníky, grapefruity nebo také kumquat.
V čem se pěstují citrusy
Nádoba na pěstování by měla být co nejvyšší. Objem nádoby určené pro větší rostliny pěstované v bytě nebo ve skleníku by měl být kolem 40 až 50 litrů. Pro menší rostliny postačí nádoby o objemu 2 a více litrů. Pro citrusy se skvěle hodí například květináče určené pro pěstování růží, jejichž objem se pohybuje okolo 2 až 4 litrů.
Jak pěstovat ze semínka?
Vypěstovat rostlinku ze semínka je poměrně náročné, a to nejen na péči, ale i na čas. Mnohem lepší je koupit si již mladou rostlinku v květináči. Abychom docílili časného kvetení, pěstujeme roubované nebo řízkované rostliny, které již plodily. Pokud byste si vypěstovali rostlinu ze semínka, dočkali byste se květu a plodů po 15 až 20 letech. A to se asi nikomu čekat nechce. Poté, co je rostlina naroubovaná, je třeba na ní zapěstovat novou korunku. Zaštípne se, aby se vytvořilo rozvětvení, které následně plodí.
Vyberte vhodné stanoviště
Naroubované rostlince v květináči musíte vybrat vhodné stanoviště. Citrusy nesnáší průvan! Rostlinám, které chceme po celý rok pěstovat doma, bychom podle webu Zahrada.bydleniprokazdeho.cz měli od počátku vybrat takové stanoviště, kde zůstanou po celou dobu. Přizpůsobí se totiž podmínkám na daném místě. Další přemístění rostliny na jiné místo, kde by byly odlišné podmínky, jí může vyvolat šok. Někdy se rostlina dokáže přizpůsobit, ale ne vždy se to povede.
Správný substrát pro citrusy
Aby se citrusům dařilo, je třeba je zasadit do substrátu s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků, který má navíc slabě kyselou půdní reakci. V zahradnictví seženete směs určenou speciálně pro pěstování citrusů. Pokud jej neseženete, ideální je kombinace kompostu, rašeliny, písku či perlitu v poměru 1:1:0,5.
Hnojení a zálivka
V letních měsících citrusy intenzivně hnojte. Alespoň jednou za týden jim dopřejte kvalitní speciální hnojivo na citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení. Ideální je takové, které obsahuje i železo proti žloutnutí listů. V zimě pak hnojení omezíme na jedno měsíčně. Stejně tak citrusy i zaléváme, a to měkkou a odstátou vodou. V létě často, zatímco v zimě stačí udržovat bal vlhký. Zemina by v květináči neměla nikdy vyschnout.
Kdy začít přesazovat
Rostlinu je možné přesadit v kteroukoliv roční dobu, ale nejvhodnější je v měsíci červnu. Malé rostlinky by se měly přesazovat jednou až dvakrát za rok, starším rostlinám stačí jen vyměnit vrchní vrstvu zeminy za novou. Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč. Po přesazení je třeba citrus dobře zalít a asi po 4 týdnech můžeme začít s přihnojováním.
Jak množit citrusy
Citrusy, zejména citroníky, některé druhy pomerančovníků a mandarinky, se množí vrcholovými řízky. Ty se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu o teplotě 20 až 25°C. Takovéto pěstování je však poměrně obtížné. Mnoho druhů citrusů velmi špatně zakořeňuje.
Zdroj: Zahrada.bydleniprokazdeho.cz