Spánkem strávíme až třetinu našeho života. Jeho kvalitu bychom neměli podceňovat. Spánek je pro nás důležitý stejně jako kvalitní strava a pohyb. Nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, má také vliv na různé zdravotní potíže. Dáme vám několik tipů, jak se vyspat do růžova, a přispět tak nejen svému psychickému, ale také duševnímu zdraví.
Záleží na matraci i na polštáři
Když vybíráme postel, často se soustředíme pouze na samotný rám, kde mnohdy převládá náš vkus nad praktickou stránkou. Pozornost bychom přitom měli věnovat zejména matraci a také výběru polštáře. V tomto ohledu mnoho lidí chybuje. Polštář by neměl být ani moc nízký, ani příliš vysoký. Špatnou volbou nejsou ergonomicky tvarované polštáře.

Pozor na modré světlo
Většina lidí si to neuvědomuje, ale světlo hraje u spánku důležitou roli. Řeč by v tomto případě měla být zejména o modrém světle, které vyzařuje elektronika – mobilní telefony, televize, počítače, tablety a podobně. Minimálně dvě hodiny před spaním byste se měli vyvarovat působení modrého světla a tato zařízení ideálně vůbec nepoužívat. Pokud víte, že se bez telefonu nebo bez televize večer neobejdete, zvažte pořízení speciálních brýlí, které umí modré světlo odfiltrovat.
Zajistěte pro sebe vhodné prostředí
Do kvality spánku dokáže z velké části promluvit také kvalita prostředí, ve kterém spíte. V ložnici by se neměly nacházet rušivé elementy (televize, tikající hodiny), teplota by se zde měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia. Také je důležité, abyste pro sebe v ložnici zajistili tmu – rušivé světlo pouličních lamp nebo svítící měsíc může negativně ovlivnit kvalitu vašeho snění.

Choďte spát vždy ve stejný čas
Pro své tělo uděláte tu nejlepší věc, když se naučíte uléhat ve stejný nebo alespoň podobný čas. Pokud totiž jeden den jdete spát v 9 večer a následující den uleháte do postele až po půlnoci, tělo je zmatené. Snažte se proto nastavit si takový čas, během kterého nebudete mít problém dostat se do postele, nastavit tělu určitý režim a zvyknout si na tento večerní rituál.