back to top

Chcete se vyhnout dřině při úklidu skleníku? Vyzkoušejte octový trik, který ochrání sklo před šmouhami i nánosy nečistot

Jak všichni dobře víme, donutit se k úklidu chce pořádnou dávku motivace. Pokud jde o úklid skleníku, je to vidina bohatší úrody a vitálnější okrasné flóry. Bez čistých a průhledných povrchů je však dosažení tohoto cíle obtížnější. Zvenčí působí vlivy počasí, zejména od podzimu, zevnitř pak vlivy specifického klimatu. Na oknech skleníku se postupně hromadí hrubé i jemné nečistoty.

Ideální je jaro

Kvůli tomu, že je váš skleník znečištěný a přes jeho okna není vidět ven, natož dovnitř se následně do skleníku nedostane dostatek slunečního světla, které je nezbytné pro správné pěstování rostlin. Kromě prachu a větrem navátých částeček zeleně v exteriéru, bývá problémem i vysrážený vodní kámen ze zavlažování a řasy, které se na vnitřní stranu oken začnou zachytávat.

Zkuste vysokotlaký čistič

Postup mytí skleníkových skel si můžete výrazně usnadnit pomocí akumulátorového vysokotlakého čističe. Vyhledávanými výhodami tohoto přístroje jsou především jeho šetrnost, nastavitelný režim proudu z trysky podle stupně znečištění, výsuvná rukojeť pro dobré zacházení i na méně přístupná místa, úspora při skladování a sběrná nádoba, která najednou pojme až 10 litrů vody. Využití pro vysokotlaký čistič najdete také při mytí květináčů, aut, dlaždic, okapů či mechem porostlých zdí. Při čištění skleníku se s ním mnohem lépe dostanete do okrajů, kde téměř nevyhnutelně ulpívají nečistoty. Alternativou ke speciálnímu zařízení je proud vody z běžné zahradní hadice.

Trik octovou esencí

Máte za sebou snad tu nejhorší a nejvíce náročnou práci. Tím to ale rozhodně nekončí. Teď je čas na závěrečnou údržbu vašeho skleníku. K závěrečnému čištění použijte ruční kartáč se středně silnými štětinami nebo hustší houbu. Pár kapek ekologického přípravku samozřejmě neuškodí. Usazeniny vysrážených vápenatých solí ve většině případů povolí ihned, jak se dostanou do styku se zředěnou octovou esencí, citronovou šťávou nebo mýdlovou vodou. Na řasy a podobné přírodní povlaky funguje biologicky odbouratelný čistič oken. Ale to jen v případě, pokud není znečištění rozsáhlé nebo dlouhodobě ignorované a špína na sklech není doslova zažraná.

Zkuste to ekologicky

A jak se k přírodní a ekologické čistotě vlastně dopracovat? Buď si litrové balení ekologického čisticího prostředku můžete sami vyrobit, nebo si ho můžete zakoupit v každém druhém specializovaném hobby marketu. Tento přípravek se nijak neředí vodou a pouze se přímo rozetře hadříkem na místo, které potřebujete uklidit. Dalším hadříkem následně půjdete zpět na začátek a začnete povrch důkladně leštit. Další výhodou je takzvaný efekt tekutého stěrače. Tenká, neviditelná a světlo redukující hydrofobní vrstva, slouží jako ochrana proti šmouhám způsobeným stékajícími dešťovými kapkami.

Obsažené nanočástice se navíc zaměřují na mikroskopické nerovnosti skla, čímž zabraňují vytvářet otisky prstů, oxidaci, usazování prachu, tvorbu povlaků a ulpívání mušek. Na závěr čištění skleníku opravte netěsnící izolaci, přetřete panty a ošetřete místa s korozí.

Zdroje: Tipy redakce, Autorský text doplněný o informace z portálu Gardenwords.com.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---