Chcete pronajmout byt? Na tohle si dejte pozor

Máte nevyužitý byt, který jste se rozhodli nabídnout k pronájmu? Mnoho lidí tzv. na první dobrou vidí pasivní příjem. Nepohlíží už ale na možná úskalí, která mohou nastat. Pokud se tedy chystáte pronajmout byt, poradíme vám, na co byste si měli dát pozor.

Věnujte čas řádnému sepsání nájemní smlouvy

Základem všeho je správně sepsaná nájemní smlouva. Nic nezkazíte, když si smlouvu necháte vypracovat profesionálem. Řádně sepsaná nájemní smlouva je vaše pojistka a zároveň ochrana před případnými spory a problémy.

Co musí obsahovat nájemní smlouva? V první řadě je třeba specifikovat obě smluvní strany. Nesmí chybět účel pronájmu, rozsah používání a také výše nájemného. Samozřejmostí je datum splatnosti. V nájemní smlouvě je také nutné myslet na výši zálohových plateb za energie, práva a povinnosti smluvních stran a dobu, na kterou se uzavírá.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zařízený byt nebo pronájem bez zařízení?

U nás jsou více v kurzu nemovitosti, které jsou alespoň částečně zařízené. Chcete-li pronajímanému bytu zvýšit hodnotu, pak v něm zajistěte alespoň základní vybavení (postel, skříň, sedačka, jídelní stůl a židle). V kuchyni pak mohou být alespoň základní spotřebiče.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Mazlíček v bytě: ano, či ne?

Jakožto pronajímatel bytu máte právo v nájemní smlouvě písemně vymezit, co si nájemce může a nemůže dovolit. Co se ale týče zvířat v bytě, ustanovení, že si jakožto pronajímatel nemovitosti v bytě zvíře nepřejete, není platné. Zvíře v bytě dokonce nemůže být důvodem pro výpověď – samozřejmě vyjma případů, kdy je prokazatelné, že zvíře způsobuje škodu.

Kauci nepodceňujte

Složení kauce při zájmu o pronájem bytu je v dnešní době považováno skoro za samozřejmost. Pro vás je kauce jakási pojistka po celou dobu pronájmu. Maximální výše kauce je stanovena občanským zákoníkem. Pronajímatel může požadovat kauci maximálně ve výši šestinásobku měsíčního nájemného.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---