Chcete doma pěstovat levanduli? Víme, jak začít

Málokdo odolá smyslné vůni levandule. Květina s typickou fialovou barvou a omamným aroma, podle kterého ji bezpečně poznáte. Chtěli byste tuhle rostlinu začít pěstovat? V tom případě jste tady správně. Levanduli je možné pěstovat nejen venku na záhonku, ale i na balkoně nebo třeba na terase. Víme, jak začít.

Rostlina s omamnou vůní – to je levandule

Většina z nás ví, jak levandule vypadá a jak voní. Web Kreativní techniky o levanduli píše jako o původně divoké rostlině pocházející z oblasti středomoří. Levandule se pěstuje již po několik staletí – již staří Řekové a Římané věděli o jejích léčivých vlastnostech, které dokázali náležitě využít.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pěstování levandule ze semínek

Chcete-li si levanduli vypěstovat ze semínek, vysejte semínka do truhlíku ideálně už v únoru – nejpozději v březnu. Web Abeceda zahrady doporučuje použít výsevní substrát, do kterého můžete přimíchat ještě písek (4 díly substrátu, 1 díl písku).

Semínka by se měla vysévat dvakrát tak hluboko, jaká je jejich velikost. Poté, co budou semínka na svém místě, substrát nezapomeňte navlhčit. Dejte si pozor, aby substrát nikdy nevyschl.

Pěstování levandule ze sazeničky

Druhou a možná o něco jednodušší variantou je pěstování levandule ze sazeničky. Web Za vůní levandule varuje před nákupem sazeniček v obchodních centrech, kde se nemusíte setkat s vysokou kvalitou – raději nakupujte u prodejce, který se pěstování levandule věnuje a rozumí tomu.

Levanduli vysaďte na nějakém slunném místě, vhodné období je duben/květen. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, kterou levandule potřebuje až do podzimu, poté její potřeba vody klesá.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak pečovat o levanduli

Závěrem ještě pár základních rad, jak o levanduli pečovat. Důležité je pravidelné zastřihávání, kdy se zastříhávají jak mladé, tak starší rostliny. Levandule se zastřihuje na přelomu března/dubna, podruhé pak v srpnu po odkvětu. Pozor na nadbytek vlhkosti, která rostlině škodí.

Abecedazahrady.dama.cz, kreativnitechniky.cz, zavunilevandule.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---