Jak už víme, česnek je nejen výborné ochucovadlo, ale také zázračně léčivá rostlina. Působí jako desinfekce a pomáhá tělo zbavit virů a parazitů. Podporuje imunitní systém a má spoustu dalších výhod, co se týká zdraví. Tento zázrak si můžete sami vypěstovat, a to jak na záhonku, tak kdykoliv během roku doma v bytě.
Sázení česneku na podzim
Podzim je ideálním obdobím pro výsadbu. Čím později, tím lépe. Teplota půdy by se měla dlouhodobě držet pod 8 °C. Pokud nebude mrznout, vhodný měsíc pro výsadbu je i prosinec. Také dodržujeme pravidlo – čím dříve česnek sázíme, tím hlouběji do půdy ho musíme dát. Září až říjen hloubka 8 cm, v prosinci stačí 4 cm. Sázíme do sponu 30×15 (což znamená cca 30 cm stroužky v řádku od sebe, řádky od sebe pak cca 15 cm). Sázíme špičkou nahoru. Po zasazení překryjeme záhon, aby česnek nezmrzl.
Pozor: Nesázíme na záhony, kde byly dříve zasazené cibuloviny, brambory a luštěniny. Také nesázíme česnek neustále na stejné místo, půda by se unavila a již by neměla sazenicím co dát. Všeobecné pravidlo pro sázení je – střídat místa zasazení.
Jaký česnek zasadit?
Můžeme použít česnek, který koupíme jako sadbový v zahradnictví, ale i třeba ten, který jsme si vypěstovali minulý rok. Osvědčilo se i koupit palici českého česneku, který normálně používáme k vaření. Ten rozebereme na jednotlivé stroužky, ale neloupeme, takto jej můžeme zasadit.
Pěstování a péče
Česnek sázíme na záhony, které jsou prosluněné. Dobře jej zaléváme, aby záhony nevyschly. Zaléváme ráno nebo večer, když sluníčko není v plné síle. Hnojení v průběhu růstu se pro bio česnek již moc nedoporučuje, hnojíme před sadbou, a to nejlépe kompostem či přímo hnojivem na cibuloviny.
Pěstování v květináči nebo truhlíku: Zde dodržujeme stejný postup. Zasadíme neloupané stroužky tak akorát od sebe. Květináč umístíme na slunné místo a dobře zaléváme (pozor na přelití).
Sklizeň a skladování
Pro sklizeň paličáku je nejvhodnější doba, pokud má ještě 3–5 dužnatých listů. Můžou být zažloutlé, nesmí ale vyschnout.
Pokud máte zasazené nepaličáky, doba pro sklizeň je vhodná, když nať poloviny rostlin klesne na zem.
Česnek skladujeme v suchém, vzdušném prostředí. Nejlépe jej svázat do svazků, tzv. snopů, a zavěsit třeba na suché půdě na trám nebo na jiném stinném a větraném místě. Rozhodně jej nedávejte do lednice nebo sklepa.
Zdraví ZDAR!