back to top

Černý česnek. Méně známý brácha, který vás překvapí svými účinky

Klasický bílý česnek zná asi úplně každý. Mluví se o něm jako o přírodním antibiotiku, nemluvě o tom, že v kuchyni nesmí chybět při vaření celé řady chutných jídel. Co ale takový černý česnek? O tom už jste někdy slyšeli? Pokud ne, je to škoda. Černý česnek totiž dokáže mile překvapit tím, co všechno dokáže.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co je černý česnek zač?

Pro mnoho lidí je černý česnek jednou velkou neznámou. Černý česnek získáme tak, že klasický bílý česnek podrobíme rozsáhlému procesu kvašení a zrání, vysvětluje web iReceptář. Je to proces poměrně časově náročný, může trvat i celý měsíc.

Cibulky bílého česneku, který je většině z nás velmi dobře známý, jsou vystaveny teplotě 60–87 °C v místě s vysokou vlhkostí. Díky tomuto procesu dojde ke změně barvy, struktury a samozřejmě také chuti. Česnek nejenže zčerná, ale zároveň také změkne.

Černý česnek alias starý česnek

Přízvisko „starý“ v tomto případě neznamená, že by byl česnek po datu trvanlivosti nebo snad zkažený. Černému česneku se totiž někdy rovněž říkává starý česnek. Jeho chuť je mírně nasládlá, popisuje web Styl Instory.

I když během procesu fermentace česnek zmenší svoji velikost, stále si zachovává léčebné vlastnosti. Je také důležité zmínit, že během procesu výroby přichází o své dobře známé a tolik typické česnekové aroma.

Dokáže vás také mile překvapit kombinací chutí vanilky, pečené švestky, lehkého nádechu lékořice a jen špetkou aroma, píše web Bylinky pro všechny. Je to skvělá volba při přípravě mořských plodů, velmi dobře se hodí také ke kuřecímu masu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co nám může nabídnout?

Černý česnek díky procesu fermentace obsahuje dvakrát až třikrát více antioxidantů než jeho „bílý bráška“. Antioxidanty v těle chrání buňky před působením škodlivých volných radikálů. Kromě toho se černý česnek může pochlubit protizánětlivými vlastnostmi, kdy pozitivně působí na záněty v mozku zhoršující a oslabující paměť. Nelze mu upřít ani podíl na regulaci hladiny cukru v krvi.

Zdroj: ireceptar.cz, styl.instory.cz, bylinkyprovsechny.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kohoutová
V redakci iBydlení.cz zodpovídám za výběr témat, kvalitu jejich zpracování a jejich publikaci na web. Zastupuji rovněž roli jazykové a stylistické korektorky.

Nejnovější články

--- Další články autora ---