Bylinkové čaje patří nejen k podzimu

Znáte to, venku je sychravo, počasí tak na zachumlání pod deku, k tomu knihu nebo film. A k tomu neodmyslitelně patří i čaje. Takový teplý chutný čaj, který navíc může předcházet nachlazení nebo posilovat imunitu, zkrátka nejen skvěle chutná, ale také má skvělé dopady na naše zdraví. Ano, to jsou bylinkové čaje. Pojďme si o nich něco říct.

Bylinky, bylinky a zase bylinky

Už odnepaměti je nejstarší způsob podávání aktivních složek z rostlin v podobě bylinného čaje. Je to proces, kdy se z rostlin tzv. vytáhnou aktivní složky. Může být v podobě:

  • Výluhu
  • Odvaru
  • Sedací koupele
  • Obkladu

Je to nejlepší způsob získání výtažků z rostlin, protože voda je nejlepší přírodní rozpouštědlo.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak správně připravit čaj

Každý typ čaje má svoje pravidla pro přípravu. Obecně ale platí pro všechny několik zásad:

  • Pokud čaj nemá speciální návod, rada zní – kolik deci vody, tolik gramů čaje. Hrnek o objemu 2 dcl – použijeme 2 gramy sypaných čajových lístků (cca 1 čajová lžička).
  • Voda obsahuje minerály, které uvolňují škodlivé látky při dlouhém vaření, nikdy tedy stejnou vodu nepřevařujte dvakrát. Vodu použijte kvalitní, klidně přefiltrovanou.
  • Dodržujte doporučenou dobu louhování.
  • Med a citron do čaje nepřidávejte ihned po zalití, počkejte, až bude teplota čaje akorát k pití, díky tomu nezničíte vitamíny obsažené v citronu a medu.
  • Konvičku nebo hrnek, do kterého budete dělat čaj, si předem nahřejte, čaj Vám vydrží déle teplý a zůstane Vám jeho aroma.
  • Černé, většina zelených, bílé a polozelené typy čajů obsahují tein, který dodává energii. Touto povzbuzující látkou se můžete tzv. přečajovat, proto se doporučuje pít střídmě nebo jej prokládat čaji bez obsahu teinu.

Příprava bylinkového čaje

Říká se, že čaje z bylinek léčí různé neduhy. Heřmánek a meduňka se doporučuje na dobrou noc. Máta je skvělá na zažívání. Při nachlazení pomůže oblíbená lípa a s virózou zatočí měsíček.

Příprava je jednoduchá. Bylinkový čaj zalijte vroucí vodou a louhujte 5 až 10 minut. Jelikož bylinky neobsahují tein, můžete tyto čaje pít i před spaním.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zajímavost na závěr: Mezi bylinné čaje také patří tzv. rooibos – vyrábí se z bobovitého afrického keře čajovce kapského. Louhuje se stejně jako bylinné čaje. V Africe jej pijí s mlékem a cukrem.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---