Buďte v souladu s přírodou aneb 3 hlavní důvody, proč si vybudovat divokou zahradu

Pokud bydlíte v domě, určitě jste si všimli, že sousedi každý týden sekají trávník, aby nebyl ani o milimetr delší. Neustále vydlabávají plevel, zastřihávají keře do okrasných tvarů, na zbytku travnaté plochy budují bazén. Takové prostředí působí mnohdy až sterilně, navíc neposkytuje útočiště živočichům. Chcete se vydat jiným směrem? V tom případě se pojďte podívat na 3 hlavní důvody, proč si vybudovat přírodní zahradu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co to vlastně přírodní neboli divoká zahrada je?

Ještě než se vrhneme na hlavní důvody, proč si přírodní zahradu vybudovat, je třeba objasnit, o co se vlastně jedná. Jak se můžete dočíst na webu cs.wikipedia.org, přírodní neboli divoká zahrada má takové výsadby a úpravy, které odpovídají biotopům, které jsou v přírodě přirozené. Taková zahrada poskytuje přírodní prostředí pro vývoj a rozmnožování volně žijících živočichů. Navíc zlepšuje kvalitu půdy.

1) Nízká údržba

To je jeden z hlavních důvodů, proč se majitelé vydají směrem divoké zahrady. O divokou zahradu se není třeba dennodenně starat. V žádném případě to však neznamená, že je však zahrada bezúdržbová. Je samozřejmě důležité, aby působila ledabyle a ne zanedbaně. Před jejím založením proto věnujte dostatek času nad přemýšlením o vhodném umístění různých druhů rostlin, jezírek, kompostu, místa k odpočinku apod. To se vám odmění velkým efektem s minimální údržbou.

2) Podpora biodiverzity

Jak jsme již nastínili, divoké zahrady podporují rozmanitost rostlin a živočichů. Podle ct24.ceskatelevize.cz každým rokem vymírá 2,5 % hmyzu, což je vážně alarmující číslo. Divoká zahrada přirozeně zadržuje vodu, takže se v ní bude různým živočichům dařit a budou se do ní rádi vracet. Aby byla zahrada plná života, instalujte do divoké zahrady pítka pro ptáky, hmyzí domečky, krmítka, čmelíny apod.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

3) Estetická hodnota

Přirozený vzhled zahrady, zvuk včel a ptáků, spousta barev, kam oko dohlédne… To vše působí pozitivně na lidskou psychiku. Procházka přirozenou zahradou s sebou přináší klid a pohodu. Když si navíc ve vašem relaxačním koutku dáte bylinkový čaj a k němu kousek ovoce z vlastní zahrádky, budete si užívat toho, že jste spojili příjemné s užitečným.

Ať už jsou důvody pro založení přírodní zahrady jakékoliv, pamatujte na to, že byste v ní nikdy neměli používat chemické postřiky a chemická hnojiva. Jen tak budete 100% v souladu s přírodou.

Použité zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_zahrada

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2730974-hmyz-po-celem-svete-vymira-podle-prirodovedcu-hrozi-kolaps-prirody

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---