Aby vám dělala radost krásná úroda nebo bohatě kvetoucí rostliny, nemusíte nutně utrácet tisíce za drahá hnojiva a speciální prostředky. Mnohdy stačí sáhnout po zdánlivě obyčejných surovinách, které mohou hodně pomoci.
Voda z rybiček je skvělé hnojivo
Máte doma rybičky? Pokud ano, pak se o ně určitě staráte a pravidelně jim udržujete vodu v akváriu. Pakliže jste až do této chvíle vodu z akvárka vždycky vylévali, odteď už to dělat nebudete. Možná to nevíte, ale voda z akvária je parádním hnojivem. To můžete využít nejen na zahrádce, ale i doma – nalijte vodu na pěstované rostliny, budou vám vděčné.
Jak využít popel?
Topíte-li dřevem, případně si na zahradě uděláte táborák na opékání chutných buřtů, není třeba vzniklý popel bezmyšlenkovitě likvidovat. Málokdo si uvědomuje, že popel v sobě obsahuje důležité minerály, které rostliny na zahradě jedině ocení. V popelu se nachází zejména vápník, proto jej nepoužívejte na kyselomilné rostliny.
Babičky nedaly dopustit na kopřivy
A dobře věděly proč. Kopřivy používaly nejen do nádivek, ale uměly jejich vlastnosti využít i jinak – třeba pro výrobu kopřivového výluhu. Nasbírejte kopřivy a nahrubo je nasekejte. Vložte je do kýblu, zalijte vodou a nechte týden přikryté odležet. Během této doby se kopřivy rozloží, vzniklým hnojivem pak můžete na své zahrádce směle zalévat.
Na okurky platí soda bikarbona
Domácí okurky jsou domácí okurky. Bohatou úrodu vám přitom zajistí surovina, kterou seženete za pár korun. Někteří z nás ji dokonce běžně mají doma. O čem je řeč? O sodě bikarboně. Skvělé hnojivo vyrobíte tak, že smícháte 10 litrů horké se dvěma lžícemi sody bikarbony. Směs je třeba dobře promíchat, poté nechat vychladnout na pokojovou teplotu. Následně kořen každého keře zalijte půl litrem tekutiny, opakujte každé 2 týdny.