Blíží se čas, kdy bude nutné provést zazimování bazénu. Víte, jak na to?

Vlastnit bazén s sebou nese spoustu radostí, ale také povinností. Bez správné péče by nám bazén vůbec nesloužil, koupat v něm by se nedalo kvůli poruchám nebo zdraví škodlivé vodě. To, jak se bude vašemu bazénu jako celku i vodě v něm dařit, záleží také na tom, zda jej kvalitně zazimujete.

Aktivní vs. pasivní zazimování bazénu

Aktivní zazimování bazénu znamená, že nastavíte dobu filtrace dle venkovních teplot tak, aby nedošlo k zamrznutí vody v recirkulačním okruhu. I když bude na hladině vrstva ledu, pod ním bude stále probíhat nasávání a vracení vody do bazénu. I když je tento způsob nejspolehlivější, abyste zachovali do jara hygienickou kvalitu vody, znamenalo by to zřejmě neustálý chod filtrace. Proto je lepší pasivní zazimování bazénu, který po zazimování nemusíte dál řešit.

Čtěte také:

5 tipů, jak úspěšně bojovat proti vlhkosti a plísním v domě

Kdy začít se zazimováním?

Budeme mluvit o klasických bazénech zapuštěných do země, ať už mají nadzemní uzavíratelné krytí, nebo ne. Jakmile klesne teplota vody pod 15 °C, můžete přestat dávkovat dezinfekční přípravky, ale filtraci dál používejte i 3 hodiny denně. Jakmile bude teplota vody trvale pod 12 °C, můžete odstavit z provozu bazénovou filtraci.

Vodu nechte po celou zimu napuštěnou, pouze při zazimování snižte její hladinu na úroveň 10 cm pod spodní hranu skimmeru nebo pod úroveň zpětné trysky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Směle do zazimování zapuštěného bazénu

1 až 2 dny před zazimováním dejte filtraci do módu nepřetržitého manuálního provozu. Než filtraci zastavíte, vyčistěte stěny a důkladně vysajte dno bazénu manuálním vysavačem. Ve skimmeru během toho ponechte předfiltr. Po vyčištění propláchněte pískový filtr a snižte hladinu vody dle doporučení.

Následuje dávkování zazimovacího přípravku dle návodu. Ze skimmeru vyndejte předfiltr, odšroubujte napojení filtračního okruhu. Následně je důležité vypustit vodu z potrubí, hadic i pískového filtru a čerpadla.

Pokud máte na čerpadle průhledný kryt, sundejte ho a vyjměte předfiltr. Následně vypusťte vodu spodní vypouštěcí zátkou. Čerpadlo je lepší na zimu uschovat v temperované místnosti, pokud máte tu možnost.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Drobná těsnění i šroubovací zátky na zimu dobře uschovejte. Máte-li další technická zařízení bazénu, držte se pokynů jejich výrobců. Např. vyjměte sondu automatického dávkovače pH nebo vypusťte vodu z průtokové cely elektrolýzy a podobně.

Je dobré bazén zakrýt zakrývací plachtou a zabezpečit jej proti znečištění nebo vniku UV záření. Bude-li vaše voda v zimě chladná a ve tmě, bude mít nejlepší předpoklady pro zachování si svých kvalit až do jara, kdy bazén zase uvedete do chodu.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Hedvika Malá
Jsem nadšená redaktorka, která ráda píše články na nejrůznější témata a nezalekne se žádné výzvy.

Nejnovější články

Komerční prezentace

--- Další články autora ---