Bělostné sněženky těší zahrádkáře a přinášejí inspiraci malířům i básníkům

Na zahradách kvetou sněženky, jedny z prvních jarních květin. Bílou barvou symbolizují naději a znovuzrození přírody po dlouhém zimním spánku. Koberce plné drobných kvítků těší zahrádkáře a patří k prvním rostlinám v probouzející se přírodě, které lákají včely. Něžné sněženky poskytují inspiraci básníkům i malířům.

V přírodě jsou vzácné

Sněženky si tradičně spojujeme s jarem a s Velikonocemi. Nenápadné krásky, dorůstající asi patnácti až dvaceti centimetrů, náleží k čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Sněženka podsněžník, latinsky Galanthus nivalis, je nejznámějším druhem rostoucím v Evropě a Malé Asii. Pochází z oblasti Středomoří, Kavkazu a Turecka, odkud byla rozšířena takřka po celém světě. Sněženky rostou především v parcích a zahradách. Na přirozených stanovištích se vyskytují vzácně, nacházíme většinou zplanělé rostliny.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Okouzlují umělce

Drobné květy se skládají z šesti bílých okvětních lístků, tří vnějších a stejného počtu vnitřních, s charakteristickým zeleným okrajem. Dlouhé a úzké listeny jsou zcela srostlé a tvoří toulec. Vyrůstají z cibulky, hlavního zdroje živin. Bělostné krásky okouzlují malíře i básníky. Nalézáme je na obrazech Vincenta van Gogha i Clauda Moneta. Anglický romantický spisovatel William Wordsworth, přináležející k okruhu tzv. jezerních autorů, napsal báseň Sněžence. V originálním znění si ji můžete přečíst na webu poetryfoundation.org.

Milují stín mezi stromy

Sněženky preferují vlhké půdy a stinná místa, ale snášejí i slunce a suché podmínky. Pokud jsou vysázeny v trávníku, netrhejte je příliš brzy, poskytněte jim čas, aby získaly dostatek živin pro další sezónu. Jestliže se rozhodnete pěstovat sněženky v zahradě, uvítají vlhkou a dobře odvodněnou půdu, která obsahuje dostatek organických látek. Měly by být umístěny spíše na stinném místě, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Sněženky jsou vhodné pro výsadbu pod keři nebo stromy, kde mají potřebný stín a jsou chráněny před vysokými teplotami. Je také důležité zajistit, aby se cibulky sněženek nevysušily, zejména během letních měsíců.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

V přírodě nesbírat!

Sněženky jsou snadno kultivovatelné. Rozmnožovat je lze dělením trsů nebo mateřskými cibulkami. Portál zahradnickakucharka.cz radí sázet zakoupené cibulky na podzim, nejlépe v září. V přírodě však nesmíme cibulky sbírat a přenášet je do zahrady, protože jsou chráněné.

Radost a nový začátek

Bělostné sněženky, které přinášejí radost v prvních jarních měsících, pokvetou až do dubna. Bez ohledu na to, zda rostou v lese nebo jsou vysazeny v zahradě, představují krásný symbol naděje a obnovy.

Zdroje: botany.cz, poetryfoundation.org, kvetena.cr, zahradnickakucharka.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Vladimíra Krejčí
K útulnému bydlení patří zahrada, šťastné děti, spokojení dospělí, nějaká ta zvířena a květiny všech druhů i barev. K tomu samozřejmě dobré jídlo a pití, v domě plná lednice, pohodlný nábytek a knihovna plná báječných knih. V magazínu iBydleni.cz píšu o pohodových a odpočinkových tématech.

Nejnovější články

--- Další články autora ---