back to top

Babské rady pro boj se slimáky: Zalévejte časně ráno, použijte lógr z kávy nebo vaječné skořápky

Každý majitel zahrádky tyto nepřátele velmi dobře zná. Kromě toho, že na něco mohou být užiteční, je ve většině případů nemáme rádi a snažíme se s nimi bojovat. Slimáci totiž během okamžiku dokáží zničit nasazené rostliny, ovoce a zeleninu. Pokud si s nimi nevíte rady, udělejte to podle našich předků.

Slimáci jsou pro mnoho zahrádkářů noční můrou. Tito slizcí tvorové dokáží během jediné noci zničit celou zahradu a rostliny, na kterých se rádi živí. Nejhorší pro zahrádkáře je na tom fakt, že jsou to často rostliny pro ně nejcennější. Pokud i vy bojujete s tímto problémem, máme pro vás pár osvědčených babských rad, jak slimákům předejít nebo je odstranit bez použití chemikálií.

Zalévejte brzy ráno

Tito plži dokáží během jedné noci zničit celé řady rostlin a květin, což je pro milovníky zahrady velký problém. Existuje však jednoduchý trik, jak se slimákům bránit. Nezalévejte nikdy večer před spaním, ale raději si o pár minut dříve přivstaňte a zalévejte nejlépe za úsvitu. Když totiž zalijete své rostliny vodou hned po probuzení, můžete tak odstranit vlhkost na povrchu půdy, kterou si slimáci oblíbili jako úkryt před sluncem. Bez tohoto úkrytu budou muset slimáci hledat jiné místo k pobytu a vaše rostliny tak budou chráněny.

Použijte kávový lógr

Slimák nemá rád drsný povrch. Proto, když kolem své rostliny, kterou chcete chránit, nasypete lógr z kávy, slimák raději odejde. A proč? Protože plazit se po něčem tak hrubém mu nedělá dobře na jeho pokožku. Další výhodou kávového lógru je fakt, že je pro slimáky jedovatý. Po jeho pozření se totiž postupně zadusí.

Sůl

Solení slimáků je asi nejrozšířenější variantou, která existuje. Zároveň je však velmi drastická. Slimák po ní sice s velkou pravděpodobností uhyne, ale velké škody utrpí také půda, kterou solí posypete. Především je však solení slimáků dost necitlivé. Sůl totiž odčerpá ze slimáka všechnu vodu a slimák následně vyschne. Možná si říkáte, že si slimák nic jiného nezaslouží, ale stále je to jen bezbranný živý tvor, který během posolení opravdu trpí.

Skořápky

Vajíčka má ve své domácnosti snad každý. Proto si připravte menší plastovou krabičku, do které si budete postupně sbírat skořápky z každého vaření, během kterého použijete vajíčko. Následně již stačí skořápky rozdrtit na malé kousky a posypat jimi okolí nasazených rostlin. Slimák si pak nebude chtít projít přes ostré střepy a vy tak ochráníte svou zahradu bez nutnosti používání chemických postřiků.

Aromatické rostliny

Slimáci nemají příliš v lásce vonné rostliny. Můžete se proto proti nim bránit tím, že kolem záhonů vysadíte vonné rostliny. Odpuzuje je česnek, tymián, šalvěj, kopr, levandule, pivoňky, petržel, mateřídouška, ale také měsíček a okrasné trávy.

Elektrické ploty

Nemusíte mít vysokoškolské vzdělání v oboru elektrotechniky, přesto to zvládnete. Stačí natáhnout dva tenké dráty kolem místa, které chcete chránit. Veďte je vedle sebe tak, aby byly od sebe vzdáleny asi na šířku šnečího těla. Můžete je připevnit k dřevěným lištám. V obvodu je připojte k 9V baterii. Když se šnek pokusí tělem přelézt tuto překážku, dráty se spojí a výboj ho zabije.

Chemie jako poslední možnost

Pokud se vám nechce sbírat, stavět překážky a pasti, sázet aromatické rostliny nebo stříkat hlístice, je k dispozici ještě mnoho chemických přípravků. Je však důležité si uvědomit, že tato chemie může proniknout do půdy. Pokud máte domácí zvířata, ujistěte se, že přípravek neobsahuje methiocarb, který může ublížit i jim. Dejte přednost přípravkům na bázi fosforu a železa, které jsou pro ostatní zvířata neškodné. Problém se slimáky pomohou vyřešit také kachny, ježci a ropuchy.

Ať už zvolíte jakoukoli metodu, přejeme vám pevné nervy.

Zdroje: Tipy redakce, Autorský text doplněný o informace z portálu bydlímekvalitně.cz.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---