Avokádo se dá snadno vypěstovat ze semínek. Máme na to jednoduchý postup

Avokádo se začíná v české kuchyni používat čím dál tím častěji. Jedná se nejen o potravinu snadnou na přípravu, ale také o potravinu, která je plná vitaminů a antioxidantů. Málokdo ale ví, že se dá jednoduše vypěstovat i v domácích podmínkách. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

To, co považujete za zbytky, nepatří do koše

Abychom si doma mohli vypěstovat vlastní rostlinu, je zapotřebí obstarat si avokádovou pecku. Tu najdeme uprostřed každého plodu. Pecku z avokáda opatrně vyjmeme, a to tak, abychom ji během krájení nepoškodili. Následně ji důkladně opláchneme pod vodou a na několik minut namočíme do vody.

Během tohoto kroku je zapotřebí postupovat opatrně, na to upozorňují na portále Homestolove.com. Potřebujeme totiž pecku očistit od zbytků ovoce, zároveň ale nesmíme poškodit její hnědou slupku. Ta totiž slouží jako obal vnitřních semen rostliny.

Orientace na pecce může být složitá

Problém může nastat ve chvíli, kdy se nám do ruky dostane téměř kulatá pecka. Musíme si totiž najít horní a dolní stranu, u kulaté pecky to může být trochu problém. Najít bychom měli mírně špičatý konec, v tom případě se jedná o vrchol pecky, odkud nám vyroste klíček. Část, kterou jsme identifikovali jako spodní, umístíme do sklenice s vodou.

Předtím je ale zapotřebí celou pecku propíchnout třemi párátky. To uděláme zhruba v polovině pecky. Díky této vychytávce nám následně půjde pecka uložit do sklenice tak, aby ve vodě byla pouze její spodní část, nikoliv vrchol. Takto připravenou sklenici s vodou a avokádem umístíme na parapet, kam svítí slunce.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Celý proces můžete sledovat

Ideální volbou je sklenice průhledná, díky ní můžeme každý den sledovat, jak naše avokádo postupně pouští kořeny. Vodu je dobré avokádu měnit každý den, a to proto, aby se u něj nemnožily plísně a bakterie. V období 2 až 4 týdnů by naše rostlina měla začít postupně klíčit. Jakmile stonek dosáhne výšky alespoň 15 cm, můžeme rostlinu přemístit do květináče.

https://www.homestolove.com.au/grow-an-avocado-from-seed-10585

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---