Už jen pár dní zbývá do letošní první adventní neděle, která připadá na 27. listopad 2022. Adventní neděle jsou zažitou tradicí. Takovým čekáním na nejkrásnější svátky v roce. Zapalujeme při nich svíčky na adventním věnci. Znáte ale skutečný význam adventních nedělí?
Období čtyř neděl před Vánoci
Advent je období, které nastává čtyři neděle před Vánoci. Je to čas, během kterého se věřící lidé připravují na narození Ježíše Krista. Věřící navštěvují kostely, kde rozjímají, také se stravují střídmě, vynechávají alkohol a nevyhledávají ani zábavu.
Během adventních nedělí ve většině domácností zapalujeme svíčky na adventním věnci. Ten je nejen ozdobou, ale má i svoji symboliku. Původně měl adventní věnec čtyři svíčky, přičemž tři měly fialovou barvu a jedna barvu růžovou.

Každá neděle má své označení i význam
Adventní neděle jsou celkem čtyři. Každá z nich má přitom své označení a svůj význam. Málokdo ale ví, co která adventní neděle znamená.
První neděle se nazývá bronzová. Je to neděle spojená s domovem, rodinou a celkově s našimi kořeny. Druhá adventní neděle nese jméno bronzová. Je spojena se vztahy k ostatním lidem. Třetí neděle je stříbrná, její význam nachází ve spojení člověka se sebou samým. Poslední nedělí je neděle zlatá, která je vyvrcholením celého adventu. Je to neděle Boha a všeho neviditelného.
Co neděle, to jedna svíčka
Každou neděli zapalujeme jednu svíčku (postupně nám na adventním věnci hoří úplně všechny). I když je dnes moderní kombinovat si barvy svíček podle sebe, dříve se používaly svíčky fialové (případně modré) a růžové.

O první adventní neděli se zapaluje svíčka proroků, která je památkou na proroky, jež předpovídali narození Ježíše Krista. O druhé neděli zapalujeme svíčku betlémskou, která s sebou nese lásku a má symbolizovat Ježíškovy jesličky. O třetí adventní neděli se zapaluje pastýřská svíčka vyjadřující radost z blížícího se konce postního období. Poslední neděli zapalujeme svíčku andělskou, která má přinést mír a pokoj.