8 otázek, na které byste si měli odpovědět, než si pořídíte psa

Koupě psa je velká událost. Přece jen se vám pořízením nového člena rodiny změní život. Měl by to být proto promyšlený krok a ne impulsivní spontánní rozhodnutí. Jak poznat, že jste na psa připraveni? To zjistíte po zodpovězení 8 následujících otázek.

1) Proč si vlastně chci pořídit psa?

Mezi správné odpovědi patří například tyto: Chci mít parťáka do pohody i nepohody, mám rád(a) psy, chci se o někoho starat. Pokud jste odpověděli, že by to byl perfektní dárek na Vánoce (nebo ostatně na jakoukoliv jinou příležitost), že jsou štěňátka roztomilá, že se vaše děti psem zabaví, tak byste měli pořízení psa zvážit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Budu mít na psa čas?

To, že se psem budete muset chodit několikrát denně na procházky, případně několikrát týdně na cvičiště, je každému jasné. Popřemýšlejte však také nad tím, kdo se bude o něj moci postarat v případě vaší dovolené, nemoci nebo jiné nenadálé situace.

3) Souhlasí s pořízením celá rodina?

Všichni členové domácnosti musí být pro. Jinak se péče o psa stane častým důvodem rodinných hádek. Sedněte si spolu a otevřeně si o situaci promluvte.

4) Nemá někdo z rodiny na psa alergii?

Častým důvodem prodeje nebo darování psa je výskyt alergie v rodině. Před pořízením by měli všichni členové domácnosti podstoupit patřičné testy na alergologii, aby se případná alergie na zvířata vyloučila.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

5) Mám na psa peníze?

O peníze jde vždy až v první řadě. A obzvlášť v dnešní době, kdy se zdražuje téměř všechno. Počítejte, počítejte a zase počítejte, jestli váš účet s pořízením psa koresponduje. Nemyslete jen na nákup zvířete samotného a pořízení výbavičky. Počítejte také s veterinární péčí a s nečekanými výdaji třeba v podobě operace nebo nemoci.

6) Kde bude pes bydlet?

Hlídací pes musí mít na zahradě zateplenou boudu, menší plemena do bytu musí mít nějaký svůj koutek, kde budou moci nerušeně spát. Projděte si vaši domácnost a zvolte vhodné místo pro spánek a relaxaci.

7) Jaké si pořídit plemeno?

Volba správného plemena je klíčová. Musíte si ujasnit, jestli chcete hlídacího psa, který bude vyžadovat časově náročný výcvik, gaučáka nebo rodinného parťáka k dětem.

8) S PP nebo bez?

V inzerátech se setkáte se zkratkou PP, která znamená průkazy původu. Jedná se o jakýsi rodný list psa, který vám zaručuje, že z něj vyroste plemeno, které jste původně chtěli. Obsahuje informace o generacích předků, výsledky zdravotních a případně i jiných zkoušek apod. Majitelé často od pořízení psa s PP odrazuje vyšší cena. Nicméně u něj máte jistotu, že nemá geneticky podlomené zdraví a že se nejedná o oběť množíren, ve kterých žije pes často v nevyhovujících podmínkách.

Jak jste to měli s pořízením psa vy? Jednalo se o do detailů promyšlený krok nebo jste si ho pořídili ze dne na den? Napadají vás ještě nějaké otázky, které jsme nezmínili? Budeme rádi, když se s námi o vaše zkušenosti podělíte do komentářů.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---