back to top

6 ztracených civilizací. Co způsobilo jejich zánik?

V průběhu lidských dějin byly budovány, vzkvétaly a zanikaly velké civilizace. Mnoho z nich bylo dobře zdokumentováno a pozdější civilizace byly schopny sledovat jejich vzestup a pád. Některé ale jako by náhle zmizely. Zanechaly však po sobě stopy o tom, co způsobilo jejich zánik, a my se vám právě chystáme tyto stopy odkrýt.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/
  1. Mayové

V době svého největšího rozkvětu se říše Mayů rozprostírala po celém poloostrově Yucatán, dnešní Guatemale, Belize a části Mexika, čímž se stala jednou z nejdominantnějších civilizací své doby. Mayové byli docela pokrokoví, prokazovali pozoruhodné inženýrské dovednosti a používali složitou matematiku. Zdálo se, že civilizace se nedokáže udržet, a zažila dramatický úpadek kolem roku 900 n. l. Archeologové se nyní domnívají, že Mayové byli oběťmi probíhající války se změnou klimatu, která vyústila v hladomor, jenž se stal hlavní příčinou jejich úmrtí.

  1. Khmerská říše

Na druhé straně světa se Khmerská říše rozšířila po celé dnešní Kambodži. Angkor byl jedním z největších měst civilizace s rozsáhlým systémem silnic a kanálů a populací čítající až milion lidí. Khmerská říše byla na vrcholu mezi lety 1000 a 1200 n. l. a odborníci si nejsou jisti, co způsobilo, že civilizace zmizela a její města byla vydána napospas nelítostné džungli. Teorie sahají od války po ekologickou katastrofu.

  1. Civilizace Indus

Civilizace Indus, známá také jako harappská civilizace, byla jednou z největších ve starověké historii. Rozprostírala se po částech Indie, Pákistánu a Afghánistánu a zahrnovala až pět milionů lidí. V době svého největšího rozkvětu se tato civilizace mohla pochlubit mimo jiné jednou z nejpůsobivější architektury na světě. Z neznámých důvodů zmizela přibližně před 3000 lety. Jedna teorie tvrdí, že se stala obětí klimatických změn, které vyústily v sucho a hladomor.

  1. Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov (Rapa Nui), známý svými masivními kamennými hlavami, které lemují jeho pobřeží, byl domovem prosperující polynéské civilizace, která ostrov poprvé osídlila kolem roku 700 našeho letopočtu. Jeho obyvatelé byli zkušenými mořeplavci a prokázali další pokročilé schopnosti. Některé teorie spekulují, že nedostatek přírodních zdrojů mohl vést k úpadku civilizace. Svou roli mohly hrát i nemoci a další faktory.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/
  1. Çatalhöyük

Dnešní jižní centrální Turecko bylo kdysi domovem jednoho z nejstarších měst světa: Çatalhöyüku. Zdejší rozsáhlá civilizace vzkvétala před 9 000 až 7 000 lety a pak náhle zmizela. Co dělalo Çatalhöyük jedinečným, byla jeho struktura podobná úlu – domy byly postaveny vedle sebe a vstupovalo se do nich otvory ve střeše, přístupnými po žebřících a vzdušných lávkách. I když jsou tito lidé dávno pryč, zanechali po sobě spoustu věcí popisujících jejich životy a rituály.

  1. Mississipians

Jedno z jejich největších měst civilizace Mississippians, Cahokia, se nacházelo poblíž dnešního Collinsville ve státě Illinois. Cahokia se vyznačovala masivním centrálním náměstím, velkými hliněnými pyramidami a dřevěnými strukturami podobného tvaru jako Stonehenge. Někteří odhadují populaci Cahokia na počet 40 000, přičemž mnozí žili ve vesnicích mimo hlavní město. Stejně jako u jiných ztracených civilizací odborníci nevědí s jistotou, co vedlo k postupnému zániku Mississippianů. Populární teorie naznačují, že pokles byl výsledkem degradace životního prostředí nebo hladomoru a nemocí vyplývajících ze špatné hygieny.

Zdroj: Britannica.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kohoutová
V redakci iBydlení.cz zodpovídám za výběr témat, kvalitu jejich zpracování a jejich publikaci na web. Zastupuji rovněž roli jazykové a stylistické korektorky.

Nejnovější články

--- Další články autora ---