6 věcí, na které si dát pozor při výběru stavebního pozemku

Koupě pozemku je veliká událost, která se děje možná jen jednou za život. Rozhodně byste se proto neměli s jeho pořízením unáhlit, a to ani v případě, že hned cítíte, že je to ten pravý. V horším případě by se nemusela stavba vašeho vysněného domu totiž vůbec uskutečnit. A v tom lepším by se vám jen značně zkomplikovala. Na co byste si měli dát pozor před tím, než podepíšete kupní smlouvu?

1) Nahlédněte do katastru nemovitostí

Tím byste měli rozhodně začít. Dozvíte se v něm, kdo je majitel pozemku a jestli nemá pozemek nějaké právní vady, jako jsou věcná břemena, exekuce, zástavy apod. Dávejte si pozor na ornou půdu, kterou je nutné vyjmout ze zemědělského půdního fondu, což stojí další peníze. Cena se odvíjí od bonity půdy, velikosti pozemku a koeficientu ochrany půdy.

2) Územní plán je směrodatný

Ačkoliv pozemek vypadá ideálně k postavení rodinného domu, důležité jsou informace v územním plánu obce nebo města. Pokud máte problémy s jeho čtením, informujte se na stavebním úřadu obce na oddělení územního plánování. Tam se mimo jiné také dozvíte, jaký vzhled domu bude v dané lokalitě povolený (např. tvar střechy, počet pater, koeficient zastavitelnosti pozemku apod.).

3) Zjistěte, komu patří příjezdové komunikace

Informujte se také o tom, komu patří cesta, která vede k pozemku. Pokud je cesta majetkem města nebo obce, tak je většinou vše v pořádku. Je-li však majitelem fyzická osoba, budete se s ní muset domluvit na zřízení věcného břemene nebo jejím odkoupení. Jestliže se však cesta využívá jako místní účelová komunikace, věcné břemeno se zřizovat nemusí a majitel vám nesmí zakázat cestu užívat. Zajímejte se také o to, jestli je komunikace sjízdná v létě i v zimě.

Zdroj: https://pixabay.com/

4) Zasíťovaný pozemek je jako výhra v loterii

V inzerátu prodeje pozemku se můžete dozvědět, že je zasíťovaný, nebo nezasíťovaný. To znamená, že jsou nebo nejsou na pozemku vybudované některé z inženýrských sítí, jako je elektřina, plyn, vodovod nebo kanalizace. Informujte se, zda jsou zkolaudované a vyvedené do pilíře. Častěji se ale prodávají pozemky nezasíťované. V tom případě zjistěte, kde jsou tyto sítě nejblíže. Musíte pak počítat s investicí do prodloužení sítí k vašemu pozemku, která může vaše náklady na pozemek značně navýšit. Jestliže se vám něco nezdá, poproste o konzultaci projektanta.

5) Prostudujte detaily pozemku

Na stavbu je logicky nejvhodnější rovinatý pozemek nebo s mírným sklonem do 7 %. Samozřejmě můžete stavět i do svahu nebo pozemek vyrovnat, ale počítejte s tím, že vás to bude stát více peněz. Důležitá je také orientace pozemku. Pokud byste chtěli využít solární zisky, měla by obytná část domu směřovat k jihu. Je-li kolem pozemku již zastavěná plocha, všímejte si, jak jsou domy od vaší hranice pozemku daleko. Počítejte totiž s odstupovou vzdáleností domu, která by měla být mezi domy minimálně 7 metrů.

6) Okolí pozemku je stejně důležité jako samotný pozemek

Nejlepší bude, když si prohlédnete okolí pozemku. Zajímejte se o to, jestli není v záplavové oblasti, jestli je dostatečně daleko od vedení vysokého napětí, jestli se nenachází v bezprostřední blízkosti lesa, v chráněné krajinné oblasti nebo jestli se na pozemku nevyskytují ochranná pásma apod. Tyto skutečnosti by totiž mohly stavbu domu značně ztížit nebo dokonce znemožnit úplně.

Pokud se rozhodnete stavět, obrňte se značnou dávkou trpělivosti. Málokomu se stane, že natrefí na vhodný pozemek hned. Nám například jeho hledání trvalo 3 roky. Za tu dobu jsme viděli cca 30 pozemků a strávili jsme neskutečně mnoho hodin jeho hledáním na internetu. Ale rozhodně se vyplatilo počkat.

MGR. VERONIKA KAVANOVÁ (NIKA LERCH)

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---