5 tipů pro non toxic domácnost

Chcete žít jednoduchý a ekologický život bez zbytečné chemie? V moderním světě je tato touha stále častější. Není divu, prostředí, ve kterém trávíme spoustu času, nás zásadně ovlivňuje. Je v zájmu každého, abychom žili ve zdravé a prospěšné domácnosti. Pro začátek postačí několik kroků, které zvládne udělat každý.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Bez odpadu

Zaměřte se na to, kolik vyprodukujete odpadu, a snažte se ho co nejvíce eliminovat. Pokud je to možné, odpad aspoň zkompostujte. Zbytkový odpad pak nezapomeňte správně recyklovat a využijte kontejnery k tomu určené. Nejlepší je žádný odpad ani nevytvořit, proto se nebojte navštívit bezobalové obchody.

Čistá domácnost

Základ netoxické domácnosti tvoří také netoxické čisticí prostředky. Oproti klasickým jsou vyrobeny z olejů, bylin a dalších přírodních látek. Neznečišťují odpadní vody zbytečnými chemikáliemi, čímž jsou šetrné k přírodě, ale také jsou vhodné pro alergiky či astmatiky. Navíc si některé čističe můžete vyrobit sami doma, základními pomocníky jsou třeba ocet či citrón.

Kvalitní potraviny

Dalším důležitým aspektem je jídlo, u kterého byste měli preferovat domácí chovy a lokální biofarmy, které nepoužívají chemické prostředky k pěstování plodin. Pokud nemáte takové možnosti a nakupujete v supermarketech, pečlivě sledujte etikety a dopřejte si potraviny v bio kvalitě.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Buďte šetrní

Když šetříte přírodu, šetříte i vlastní peněženku. Ujistěte se, že vám z domácnosti neuniká teplo špatným těsněním dveří a oken. Nezapomeňte ani na izolaci celého domu, která je pro udržení tepla klíčová. Klasické žárovky vyměňte za LED světla, která zhasínejte po odchodu z místnosti a místo vany zvolte raději sprchu.

Bez auta

Jak uvádí web idealnizivot, omezte jízdu autem na minimum. Můžete ho vyměnit za kolo, které je šetrnější k přírodě. Svému zdraví prospějete i obyčejnou chůzí nebo vyzkoušejte například ekoturistiku.

Simona Stupenová

Zdroj: https://idealnizivot.cz/domacnost/netoxicka-domacnost-11-zpusobu-jak-ji-vybudovat/

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---