5 tipů, jak úspěšně bojovat proti vlhkosti a plísním v domě

Přichází sychravý podzim. Část roku, kdy často nastává boj o udržení správné vlhkosti bez plísní a mikroorganismů v domě. Ve vzduchu visí zatuchlý odér a tmavé skvrny se objevují kolem oken, v rozích místností, za nábytkem či ve spárách obkladů. Víte, jak včas předejít této situaci, která může mít dopady nejen na vaši finanční stránku či estetiku domova, ale také nese zdravotní rizika?

Jak zajistit optimální vlhkost a vyhnout se pohromě?

Vaření, koupání, praní a sušení prádla, velké množství pokojových rostlin, akvárium s rybičkami i pouhé dýchání. To vše nám zvyšuje vlhkost v domě, která by měla být ideálně v rozmezí 50–60 %. K měření vlhkosti je dobré pořídit si vlhkoměr.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/
  1. Správné větrání

To se odvíjí od ročního období. V létě nemusíte okna a dveře zavírat třeba vůbec. V zimě se však doporučuje krátké a intenzivní větrání. Co to znamená? Vytvořte průvan otevřením oken dokořán na pár minut několikrát denně. Nenechávejte však otevřená okna, když je venku deštivo nebo mlhavo, to si pak natáhnete domů vlhko z venku.

  1. Odvětrávací systémy

Místnosti, které nejsou vybaveny okny, odvětrávejte pomocí odvětrávacích systému (digestoře, ventilátory).

  1. Nechte stěny dýchat

Aby stěny mohly lépe dýchat, doporučuje se nábytek stavět dál od zdi. Proudění vzduchu pak bude v místnosti efektivnější.

  1. Sušení prádla doma

Stěny nasávají vlhkost z čerstvě vypraného prádla, čímž se zvyšuje i vlhkost vzduchu v místnosti. Při sušení prádla doma je dobré zároveň i větrat. Pokud je ale možnost, je lepší sušit prádlo venku nebo v sušičce.

  1. Odvlhčovače

Výborným pomocníkem je odvlhčovač vzduchu, který nás nepříjemné vlhkosti zbaví. Odebírají přebytečnou vlhkost ze vzduchu a mění ji na vodu, kterou poté vylejeme. Existuje i typ s možností nastavení požadované vlhkosti, na kterou má místnost odvlhčit.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Tip na závěr: Pokud se ve vašem domě plíseň již objevila, je nutné odstranit celé její ložisko. K tomu vám pomůžou různé protiplísňové přípravky. Vždy je lepší používat ty na přírodní bázi. Můžete také zkusit použít tradiční postupy našich babiček, jako je dezinfekce postižených míst modrou skalicí nebo hašeným vápnem.

Když nezabere ani tohle, Savo proti plísním to jistí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---