5 tipů, jak si zařídit ložnici, aby se vám v ní lépe spalo

Kvalitní spánek je pro náš život naprosto klíčový. Po nevyspalé noci se celý následující den cítíme mizerně, ale většinou se pro jednou nic nestane. Zbystřit byste ale měli v případě, že trpíte dlouhodobou spánkovou deprivací. Kromě stresu, nepozornosti nebo bolestí hlavy se také výrazně zvyšuje riziko vzniku různých chronických onemocnění od cukrovky až po Alzheimerovu chorobu. Přitom stačí málo, aby se vám lépe spalo. Začněte úpravou ložnice. Jak na to? To se dozvíte v tomto článku.

1) Zaměřeno na postel

Kvalitní spánek souvisí hlavně s kvalitní matrací. Při její koupi na ní proto rozhodně nešetřete. Vybírejte ji s ohledem na váš věk, výšku, váhu, zdravotní problémy apod. Stejně tak se zaměřte i na výběr kvalitního polštáře. Čelo samotné postele přirazte ke zdi, aby vám postel navodila pocit bezpečí. Pokud chcete mít větší pocit soukromí, zvažte také pořízení nebes nad postel. Kromě psychologického efektu navíc znemožní přístup otravnému hmyzu až přímo k vám.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Zvolte vhodné osvětlení

Je logické, že čím méně budeme mít v ložnici světla, tím více budeme unavenější. Více tmy totiž dává našemu tělu signál, že je čas spát. Před spaním proto vypněte hlavní zdroj světla a raději si rozsviťte malou lampičku na nočním stolku. Pokud vaše světlo disponuje ztlumováním intenzity záření, nastavte ho před spaním na minimum. Jestliže se vám spí lépe v absolutní tmě, nezapomeňte také úplně zatáhnout žaluzie nebo rolety.

3) Vyvarujte se modrému světlu

Mobilní telefony, počítače nebo jiná elektronika, ze které vyzařuje umělé světlo, je sice dobrým sluhou, ale zlým pánem. Modré světlo totiž potlačuje produkci melatoninu, což je důležitý spánkový hormon. Alespoň dvě hodiny před usnutím se proto vyvarujte sledování elektroniky. Nedávejte si mobil k posteli a televizi v ložnici přesuňte do obývacího pokoje. Místo elektroniky si do postele vezměte knížku. Uvidíte, že se vám po přečtení pár řádků začnou rychle klížit oči.

4) Psychologie barev

Pokud dáváte přednost extravaganci v interiéru, vyřádit se můžete ve všech místnostech doma, ale ložnice by měla mít umírněnější barevné tóny. Rozhodně se vyhněte červeným nebo oranžovým odstínům, křiklavým barvám nebo divokým vzorům. Uklidňujícím dojmem naopak působí béžová, modrá nebo zelená.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

5) Zútulněte si prostor

Ložnice by měla být vzdušná, proto by v ní mělo být jen minimum nábytku. Zútulnit prostor můžete však pomocí různých doplňků. Zpříjemnit atmosféru vám mohou jemné koberečky vedle postele, svíčky bez vůně, rostliny čisticí vzduch, knížky, teplé deky, polštáře nebo jiné interiérové doplňky.

Při zařizování nebo uzpůsobování ložnice myslete na to, že v ní budete trávit třetinu dne. Abyste se do ní těšili a opouštěli jste ji svěží a odpočatí, věnujte výběru jednotlivých částí dostatečnou pozornost. Co pomáhá k lepšímu spánku vám?

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---