back to top

5 praktických tipů, jak šetřit vodou

Na úvod si řekneme pár zajímavých údajů. Ale nebojte se! V tomto případě statistika rozhodně nebude nuda. Věděli jste, že průměrný Čech denně spotřebuje cca 130 litrů vody? A že průměrný Američan dokonce 300 litrů? Přitom zhruba 1 miliarda lidí na Zemi si musí vystačit s pouhými 10 litry vody na den. Už teď spousta regionů trpí jejím nedostatkem a je nepravděpodobné, že by se situace měla zlepšit. Nejen z důvodu ušetření peněz je proto důležité správně s vodou hospodařit. Jak na to? O tom bude tento článek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1) Pátrejte po úniku vody

Kapající kohoutek nebo různé netěsnosti mohou být hlavním zdrojem plýtvání vodou. Proto je nutné tento problém co nejdříve řešit. Nemusíte nutně vidět vodní skvrny na podlahách nebo stěnách a dalších místech, kde by stojatá voda neměla vůbec být. Zkontrolujte také těsnění okolo toalety nebo kohoutků, jestli v těchto místech nedochází k prosaku. Pravidelně kontrolujte, jestli vodoměr neběží, i když zrovna v domácnosti vodu nepoužíváte. Pokud nemůžete najít zdroj úniku nebo jej opravit, zvažte najmutí profesionálního instalatéra, který problém vyřeší.

2) Nainstalujte armatury s nízkým průtokem

Na vodovodní baterie nainstalujte zařízení s nízkým průtokem. Tzv. perlátor zredukuje běžný průtok o polovinu. Voda je provzdušněná, proto působí načechraně a její proud je souvislý bez nechtěného cákání kolem. Pomůže vám také výměna pákového kohoutku místo baterie se dvěma kohoutky, díky kterému rychleji regulujete teplotu a množství vody. Vodu výrazně ušetří pořízení toalety se dvěma tlačítky, které vám umožní vybrat si mezi úplným nebo částečným spláchnutím. Místo splachování zbylých potravin je dejte do kompostu. A propříště si jejich koupi lépe naplánujte.

3) Myčku a pračku používejte efektivně

Myčku a pračku zapínejte vždy, když jsou skutečně naplněné. Oba spotřebiče nabízí v dnešní době možnost nastavení hladiny vody podle velikosti náplně. Před jejich zapnutím se proto podívejte do návodu, jestli nevolíte program, který spotřebovává více vody, než je potřeba. Vodu můžete také ušetřit tak, že zvolíte kratší programy, při kterých však bude nádobí i oblečení zářit čistotou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4) Shromažďujte dešťovou nebo šedou vodu

Pokud jste majitelem zahrady, zachycujte a ukládejte dešťovou vodu, kterou pak můžete zužitkovat na její zalévání nebo jiné účely. Pamatujte však na to, že dešťová voda není vhodná k pití. Také tzv. šedá voda (odpadní voda, která neobsahuje moč nebo fekálie) je vhodná na zalévání, splachování apod. Sbírejte vodu při sprchování, mytí rukou nebo ovoce a zeleniny proto do různých nádob.

5) Zastavujte vodu

Je zajímavé, kolik lidí si čistí zuby při tekoucí vodě. To je doslova vyhazování peněz z oken. Zastavujte proto vodu vždy, když ji aktivně nepoužíváte. Například při mydlení rukou, šamponování vlasů, drhnutí špinavého nádobí ve dřezu apod.

Pokud sdílíte domácnost s dalšími členy, snažte se je také nakazit vaším nadšením do ekologičtějšího způsobu života. Možná se to ze začátku nesetká s pochopením, ale s dostatečným zápalem a vytrvalostí brzy dosáhnete svého. Jak šetříte doma vodou vy? Podělte se s námi o vaše tipy.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---