4 tipy, jak přizpůsobit 1 pokoj pro 2 a více dětí

Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí se lidé čím dál častěji stěhují do menších bytových prostor. Pokud máte jedno dítě, které má samostatný dětský pokoj, máte vyhráno. Co když ale máte děti dvě nebo více a musí sdílet jen jeden pokoj dohromady? A co když jsou to bratři a sestry? Nemusíte vůbec zoufat. Pomocí našich jednoduchých triků jim i tak můžete dopřát dostatek soukromí.

1) Je-li to možné, rozdělte pokoj

Ideálním řešením je přestavba celého pokoje, kterou vyřešíte nejefektivněji pomocí příček nebo paravanů. V případě vysokých stropů můžete dokonce postavit druhé patro. Skvěle tak od sebe na první pohled viditelně oddělíte prostor, takže děti budou mít větší pocit soukromí. Navíc budete moci přizpůsobit jednotlivé části jejich požadavkům. Berte ale v potaz fakt, že tyto prvky je těžké do budoucna odstranit. Proto se před přestavbou ujistěte, že obě děti mají ve své části dostatek přirozeného světla, přístup k topnému systému, čerstvému vzduchu apod.

2) Nebo ho rozdělte alespoň pomyslně

Pokud nechcete investovat do přestavby a chcete, aby pokoj ladil a nevypadal jako každý pes, jiná ves, kupte stejný nábytek tolikrát, kolik bude v pokoji dětí. Snažte se vyhnout sdílenému nábytku. Postavte pak nábytek zrcadlově, a docílíte tak pomyslného rozdělení pokoje. Soustřeďte se hlavně na vytvoření vhodného pracovního místa, které by mělo být tvořeno kvalitním psacím stolem a ergonomickou židlí. Pokud máte problémy se sehnáním vhodného nábytku a netrápí vás finance, nechte si ho vytvořit na míru.

3) Věnujte dostatek času volbě postele

Také volba vhodné postele je klíčová. Pokud máte omezený prostor, nabízí se palanda jako samozřejmé řešení. A to i u dětí s větším věkovým rozdílem. Každopádně patrová postel má samozřejmě svá proti. Kromě rizika pádu z horního patra může být spaní na něm nepříjemné, zejména pokud má sourozenec vespod neklidné spaní. To si pak dítě nahoře může přijít jako na rozbouřeném moři. Jako kompromisní řešení se proto nabízí různé nábytkové sestavy, které mají jednu vyvýšenou postel a pod ní zabudovanou například knihovničku, psací stůl apod. Ty tak výrazně ušetří prostor. V případě, že vás však pokoj svou velikostí nijak nelimituje, zvolte samostatné postele.

zdroj: https://pixabay.com/

4) Úložný prostor

Děti mají věci. Spoustu věcí! Proto je důležité vhodně vyřešit úložné prostory. Kupte jim postel s úložným prostorem, pořiďte jim boxy, které mohou být skládány na sebe, poličky, praktický kus nábytku s možností ukládání boxů dovnitř apod. Čím více úložného místa budou děti v pokoji mít, tím více prostoru jim zůstane na hraní. Navíc se naučí organizaci a budou vědět, kde konkrétní věci najdou.

Před zařizováním dětského pokoje si nezapomeňte vyslechnout přání vašich dětí. Kromě toho, že budou mít děti dobrý pocit z toho, že se na procesu také podílely, budou v pokojíčku spokojenější, než kdybyste jim ho udělali sami. Nábytek vybírejte hlavně vy, dětem dejte volnou ruku při výběru doplňků. Jestliže si absolutně nevíte rady, kontaktujte interiérového designéra, který vám vytvoří vizualizaci podle vašich představ.

MGR. VERONIKA KAVANOVÁ (NIKA LERCH)

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---