Podivuhodný nález objevený na severu Španělska by mohl být důležitým chybějícím článkem v pátrání po původu starých paleo-hispánských jazyků. Z těch se postupně vyvinula i například baskičtina, která se na Pyrenejském poloostrově užívá dodnes.
Záhadný text na bronzové ruce
Oním nálezem je bronzová ruka, která by měla být stará přibližně 2 000 let, a datuje se tak do doby železné. Na její horní straně jsou vyryty čtyři řádky podivných symbolů, jejichž rozboru se vědci věnovali v nedávné studii. V době, kdy měla být ruka vyrobena, obýval oblast severního Španělska kmen Vascones, o němž toho díky absenci písemných důkazů příliš mnoho nevíme. Proto historici usuzovali, že tento národ písmo možná zatím vůbec neznal. Popsaná bronzová ruka by tak byla prvním potenciálním důkazem o opaku.
Vědci postupně odkrývají 2 000 let starou záhadu
„Podrobná lingvistická analýza naznačuje, že písmo představuje grafický subsystém paleohispánštiny, který má společné kořeny s moderním baskickým jazykem a představuje první příklad epigrafie kmene Vascones,“ píší vědci ve své práci. Celková orientace písma spolu s polohou malého otvoru v předmětu a místem jeho nálezu naznačují, že ruka mohla být zavěšena u vchodu do budovy.
Text byl do kovu vryt technikou sgrafita, při níž byly nejprve vytvořeny čáry, na které pak navazovaly větší tečky. Na základě slov, která se dosud podařilo identifikovat, a následnému porovnání s jinými artefakty, se vědci domnívají, že jazyk zahrnuje „odlišný subsystém“. I když pak není možné text plně přeložit, vědci našli některé zajímavé paralely s moderní baskičtinou.
Text možná odkazuje na prastarý rituál
Jednu z klíčových souvislostí představuje hned první slovo sorioneku, které je nápadně podobné baskickému výrazu zorioneko označujícím štěstí. Podivuhodná shoda tak poukazuje nejen na možné propojení na baskičtinu, ale také na samotný význam sdělení na ruce. Vezmeme-li v potaz skutečnost, že byl artefakt s velkou pravděpodobností vystaven u vchodu do obytné budovy, jde nejspíš o znamení prosící o štěstí. Podle vědců je také možné, že ruka měla nějaký rituální nebo kulturní význam. Starověcí Iberové prý například usekávali pravou ruku svým zajatcům. Může tedy bronzová ruka souviset s touto krutou tradicí?
Na Pyrenejském poloostrově bylo v průběhu let objeveno několik podobných artefaktů z doby železné, které vyobrazují hřbet otevřené pravé ruky. Jen málokterý však svým významem převyšuje objev ze severu Španělska, který dostal jméno Ruka Irulegi. Její studium pak pokračuje i nadále, a kdo ví, jaká další tajemství související nejen s jazykem, ale i s dalšími oblastmi naší historie nám pomůže odhalit…
Zdroje: